+420 778 023 025
+420 774 032 031

RYCHLOST A PŘESNOST S OPTIMOU V OD ZNAČKY KVERNELAND

1. 3. 2023

Farmář a dodavatel Jonathan Goadby z hrabství Warwickshire si vybral secí stroj Kverneland Optima V vybavený vysokorychlostními výsevními jednotkami SX, protože potřeboval větší kapacitu, ale zároveň nechtěl větší a těžší přesný secí stroj.

Rychlost a přesnost s Optimou V od značky Kverneland

Šestiřádkový nesený stroj vybavený hydraulickým pohonem pro dávkování hnojiva, teleskopickým rámem, velkým zásobníkem na hnojiva a konektivitou ISOBUS, dodala firma Murley, nyní TH White. „Zvažoval jsem, že nahradím svůj starý šestiřádkový osmiřádkovým secím strojem, ale k tomu bych potřeboval větší traktor,“ říká Jonathan. „Ale vzhledem k vysokorychlostním SX výsevním jednotkám jsem zůstal u šestiřádkového neseného modelu s nastavitelnou šířkou rámu.

 D Goadby & Sons z Manor Farm, Ansley, Warwickshire, poskytují smluvní secí služby místním zemědělcům, v rámci kterých osévají 445 ha kukuřice ke svým vlastním 142 ha. Díky elektrickému dávkovacímu ústrojí a automatickému ovládání sekcí přes GPS pomocí IsoMatch Tellus GO terminálu v kabině řidiče se podle Jonathana uspoří tolik osiva, že zaplatí přidané technologie. „GEOCONTROL je prostě nutnost. Neplýtváme osivem, protože nedochází k přesívání aplikací již jednou ošetřené půdy.

Dodává, že přesnost výsevu je daleko vyšší než u předchozího modelu Optima a velmi pozitivně hodnotí umísťování semen jednotkami SX. Tam, kde jsme seli rychlostí 8 km/h, sejeme dnes rychlostí 12 km/h“, dodává. „To je o 50 % vyšší rychlost vpřed s možností osévat rychlostí až 16 km/h v případě potřeby.“

Jonathan zůstal u šestiřádkové Optimy také proto, že má kompaktní tvar a dobře se převáží. A dodává, že v kombinaci s traktorem New Holland T6.175 na pneumatikách 710 dochází k minimálnímu hutnění půdy. „Souvratě jsou daleko lepší, prostě proto, že dokážeme udržet nižší hmotnost,“ dodává. „Pro opravdu těžké podmínky mám připravenou sadu pneumatik 1050.

Dále uvádí, že jeho volba hydraulického pohonu ventilátoru namísto PTO pro hnojiva, přinesla úsporu paliva. „Mohu přidat do prudkého svahu nebo zařadit vyšší rychlost při nižších otáčkách, aniž bych tím ohrozil přesnost,“ tvrdí. „Díky tomuto způsobu ovládání mohu přizpůsobit dávkování osiva i hnojiva z ovládacího panelu podle typu půdy.

Jak z hlediska výkonu, tak i přesnosti se jedná o ideální stroj bez nutnosti přecházet na větší secí stroj,“ uzavírá Jonathan.